شیرینیجات

نبات : آشنایی با خواص و ویژگی های نبات

نبات مصارف مختلفی دارد

نبات خواص بسیار زیادی دارد که برای درمان بیماری ها مناسب است
نبات طبع گرمی دارد و برای درمان سردی مزاج از آن استفاده می شود در ادامه به بررسی و آشنایی بیشتر با خواص نبات می پردازیم.

خواص نبات و انواع آن
خواص نبات و انواع آن

خواص نبات و انواع آن

بعبارتی نبات نوعی قند می باشد که از نیشکر به دست آمده است که در فرآیند یک مکانیزم فیزیکی تابع زمان و دما تولید می شود و تبدیل به کریستال های زیبا می شود.

طرز تهیه نبات

در ابتدا برای تولید نبات، شکر را در آب جوش حل کرده تا محلولی سیر شده از آن درست شود بعد نخی در آب آن آویزان می کنند و تا خنک شدن آن صبر می کنند تا بلورها ایجاد شوند.

انواع مختلف نبات

شاخه نبات

بلورهایی کریستالی که به دور یک نخ پیچیده شده و شاخه نبات را تشکیل داده اند.

نبات چوبی
نبات چوبی

نبات چوبی

بلورهای کریستالی به دور یک چوب چسبیده شده اند . در حقیقت نبات های چوبی نسبت به نبات های نی دار پلاستیکی بهداشتی تر می باشند زیرا چوب ها در سه مرتبه جوشانده شده و به صورت کاملا بهداشتی می باشند اما نی ها پلاستیکی جوشانده نمی شوند و به دلیل سرطان زا بودن پلاستیک بهداشتی نیستند.

نبات دندانه

این نوع نبات قابلیت شکنندگی زیادی دارد و در به راحتی در چایی حل می شود و برای مصارف خانگی بسیار مناسب است و زمانی که از این نوع نبات مصرف می کنیم به شکستن آن به وسیله شی و یا حتی دست نیازی نیست .

نبات مخلوط

این نوع نبات در کف و جداره ی پاتیل ها به صورت یک تخته تشکیل می شود و به دلیل اینکه شکل نامنظمی دارد به صورت فله عرضه می شود .
به دلیل غلظت خیلی زیاد شیره در کف پاتیل ها سبب تخته شدن این نوع نبات ها می شود.

پرده نبات

این نوع نبات ها معمولا با نبات های شاخه ایی و چوبی تفاوتی ندارد و به دلیل اینکه روی پاتیل ها ایجاد می شودد ترد و نازک بودن آن تنها تفاوت اصلی این نوع نبات نسبت به سایر نبات ها می باشد.

پودر نبات

این نوع نبات ها معمولا از خرده های نبات به وجود می آیند و قابلیت حل شدگی بسیار بالایی دارند.

نبات مصارف مختلفی دارد
نبات برای تزیین سفره عقد و تزیین سفره هفت سین

موارد مصرف نبات

معمولا از نبات برای تزیین سفره عقد وهمچنین هفت سین استفاده می شود.
کاربرد خوراکی این ماده بسیار مرغوب ،استفاده برای نوشیدن چایی و انواع نوشیدنی های گیاهی می باشد.
در حقیقت نبات چوبی و نبات شاخه ایی از پرمصرف ترین نبات ها می باشند که انواع طعم دار آن ها در بازار وجود دارد.

نبات دارچینی ، نعنایی ، زعفرانی ، زیره ، لیمویی ، آویشن و غیره از جمله نبات های موجود در بازار می باشند . مصرف این نوع نبات ها با یم فنجان چای گرم بسیار دلچسب می باشد و طرفداران بسیار زیادی دارد.

نبات طعم و مزه بسیار بهتری نسبت به قند و شکر دارد به همین دلیل می توانید به جای مصرف قند و شکر با چایی و یا دمنوش های گیاهی از شاخه نبات هایی که دارای شکنندگی بالایی دارند استفاده کنید تا به راحتی خرد و آب شوند.
شما حتی می توانید برای شیرین کردن شربت از پودر نبات هم استفاده کنید.

خواص درمانی نبات

درمان اسهال

خوب است بدانید که نبات از ساکارز تشکیل شده است و دارای خاصیت ضدنفخ و ملین بالایی می باشد.
نبات در مقایسه با قند دارای طبع گرم تری می باشد و زمانی که آن را روی حرارت قرار دهید تبدیل به یک ماده قهوه ایی می شود که مایل به مشکی می باشد و طعم بسیار تلخی دارد و البته دارویی برای درمان اسهال می باشد.

خواص نبات برای درمان سرفه

می توانید با مکیدن یک نبات سرفه خود را قطع کنید و البته از نبات برای خشونت سینه و صوت هم می توان بسیار استفاده کرد.

نبات برای کاهش خستگی و خواب آلودگی

می توانید در هنگام رانندگی برای رفع خواب آلودگی و خستگی خود از نبات استفاده کنید خوب است افرادی که به هنگام شب رانندگی می کنند یک فنجان چایی نبات بنوشند.

معمولا برای رفع خستگی های مفرط جسمی و فکری که از کار و فعالیت جنسی زیاد به وجود می آید می توانید از نبات زعفرانی استفاده کنید .

نبات برای تقویت حافظه

مصرف آب جوش نبات و یا حتی چایی نبات برای افرادی که در زمان کهولت سن از کم حواسی زیادی رنج می برند بسیار موثر عمل می کند و این نوشیدنی داغ به تقویت حافظه کمک می کند.

نبات برای کاهش درد

برای کاهش و تسکین درد معده و همچنین دردهای ناشی از منقبض شدن ماهیچه ها می توانید از نبات استفاده کنید معمولا نبات داغ برای کاهش درد کمر ، تسکین درد پشت ، بهبود پا درد و رفع دردهای ناحیه شکم بسیار تاثیر گذار می باشد.

نبات برای درمان سردی
نبات برای درمان بیماری ها

نبات برای افزایش انرژی و نشاط

نبات بسیار مقوی و البته نشاط آور نیز می باشد به همین دلیل بهتر است برای افزایش انرژی و نشاط از چایی نبات و یا حتی نبات داغ استفاده کنیم .

نبات برای درمان دل درد

از قدیم تا الان از نبات برای درمان دل درد استفاده می شد . معمولا مصرف نبات داغ برای بهتر شدن دل درد و کمردرد های ماهیانه خانم ها بسیار مناسب است به همین دلیل خانم هایی که در دوران قاعدگی از دل درد و کمردرد رنج می برند می توانند از نبات داغ و چایی نبات برای تسکین دردهای خود استفاده کنند.

نبات برای جلوگیری از جاری شدن آب دهان

افرادی که به هنگام شب آب دهن آن ها جاری می شود می توانند با مصرف نبات از این اتفاق جلوگیری کنند پس بهتر است از نبات در چایی و یا آب جوش و حتی هر نوشیدنی و دمنوش خود استفاده کنید و به سلامتی خود کمک کنید.

رفع بلغم

برای اینکه بتوانید بلغم را برطرف کنید می توانید به صورت مرتب از نبات ، چایی نبات ، قهوه و نبات ، آب جوش نبات و نبات داغ استفاده کنید .بلغم موجب ابتدا به نقرص می شود و گاهی سبب فلج شدن قسمتی از بدن و پیسی ، لقوه و رعشه می شود.

رفع ترشی دهان با نبات

بعضی از افراد معمولا در ساعت های کاری خود به مواد غذایی دسترسی ندارند و باید ساعت ها بدون استفاده از هیچ غذایی شدیدا کار کنند ما توصیه می کنیم برای رفع ترش شدن دهان و حتی جلوگیری از بو و مزه بد دهان از نبات داغ ، چایی نبات استفاده کنید و یا حتی می توانید تکه ایی از نبات را درون دهان خود گذاشته و آن را بمکید .

نبات برا درمان تکرر ادرار

اشخاصی که تکرر ادرار دارند و مثانه آن ها بسیار ضعیف است و یا به اصطلاح از ضعف مثانه رنج می برند خوب است از تکه های کوچک نبات استفاده کرده و آن را درون دهان خود قرار داده و بمکند.البته می توانید از نوشیدنی هایی مانند نبات داغ، چایی نبات هم هم برای درمان تکرر ادرار استفاده کنید.

نبات برای درمان انواع بیماری ها
نبات برای درمان بلغم و سردی

نبات برای افزایش سوخت و ساز بدن

نبات دارای مقدار زیادی ساکارز می باشد که خیلی سریع جذب شده و موجب تقویت عضلات و افزایش سوختن و ساز و چربی و مواد پروتئینی در بدون می شود.

نبات برای درمان مشکلات گوارشی

نباتی که از شکر درست شده است برای جلوگیری از دیر هضم شدن غذا بسیار مناسب است و ضدترش کردن و ضدآروغ زدن می باشد و معمولا برای درمان کرم کدو و کرمک انتهای روده بزرگ هم از آن استفاده می کنند.

خواص دیگر نبات

استفاده از نبات سفیدی، نرمی و سردی پوست بدن را از بین می برد .
می توانید با مصرف نبات با هر ماده دیگری مانند چایی ، شیر ، آب جوش و یا هر نوشیدنی دیگر نشاط و آرامش را برای خود جذب کنید .
معمولا برای درمان تنگی نفس و تپش قلب هم از نبات استفاده می کنند .

نکات بسیار مهم هنگام انتخاب نبات

خوب است که نبات چوب دار انتخاب کنید و سعی کنید هیچوقت از نبات هایی که دارای نی پلاستیکی می باشند استفاده نکنید زیرا نی های پلاستیکی غیربهداشتی می باشند و به هنگام تماس با نوشیدنی ها داغ سمی از خود خارج می کنند که برای سلامت بدن ما مضر است .

زمانی که برای خرید نبات اقدام می کنید در ابتد به بسته بندی های بهداشتی و تاریخ تولید و همچنین مجوز بهداشت آن بسیار دقت کنید .

نبات های غیربهداشتی غالبا به گرد و غبار و فضولات حشرات موذی آلوده شده اند و به دلیل نگهداری طولانی مدت و غیربهداشتی در انبارها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند سعی کنید به هیچ عنوان از این نوع نبات ها نخرید .
سعی کنید از خرید و استفاده نبات های فله ایی زعفرانی که حاوی رنگ های شیمیایی هستند پرهیز کنید .

سعی کنید نبات هایی را خریداری کنید که از بلورهای شفاف خوبی برخوردارند و دارای نگین های درشت و شفافی می باشند و فاقد جوهر قند می باشند و از لحاظ ضخامت دارای قطر کمتری نیز می باشند.

تفاوت نبات با قند و شکر

در حقیقت ماده اولیه شکر ، قند و نبات یکسان می باشد و همه این ها از ساکاراز تشکیل شده اند . اما نوع کریستال های نبات با قند و شکر متفاوت است این همان دلیلی است که نبات دارای خاصیت بسیار زیادی نسبت به قند و شکر می باشد.

در واقع نبات نسبت به قند و شکر دارای طبع گرم تری می باشد و برای درمان بسیار مناسب است اما تااکنون متاسفانه تحقیقی صورت نگرفته است که مشخص شود کریستال های نبات از لحاظ فارما کولوژیکی چه تاثیراتی بر بدن ما دارند .

به عنوان مثال: تفاوت قند، شکر و نبات را می توان نسبت به آب ، بخار و یخ در نظر گرفت که در همه آن ماده تشکیل دهنده “آب” است ولی خب تفاوت های خاصی با هم دارند .

نبات سوخته چیست؟

زمانی که قند و شکر را بسوزانید کاراملیزه می شود و ماده ایی قهوایی رنگی بدست می آید که به آن کارامل نیز گفته می شود و از لحاظ شیمیایی و فیزیکی و حتی مزه با قند و شکر بسیار متفاوت است و معمولا در تولید نوشابه از آن استفاده می شود.

زمانی که نبات را می سوزانیم ، کریستال های نبات سوخته شده به یک جسم قهوه ایی مایل به سیاه تبدیل می شود که دارای مزه ایی مابین تلخی و شیرینی می باشد . و همانطور که گفتیم برای درمان اسهال بسیار مناسب است.

مضرات مصرف نبات

مصرف بیش از اندازه از قند، شکر و نبات برای بدن مضر است و باعث افزایش قند خون می شود توصیه می شود افرادی که بیماری دیابت دارند از این نوع خوراکی بیش از اندازه مصرف نکنند .
نبات به دلیل بافت سخت و رطوبت بسیار اندکی که نسبت به قند دارد برای افراد چاق و دیابتی مضر است .

فهرست منابع : ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *